>> čas čtení: 5 minut

Cena zlata nedávno pokořila 1 900 USD za trojskou unci, magická hranice 2 000 dolarů je na dohled. Ale 3 000 $? Není to trochu moc? Není. Již dnes lidé v ČR kupují zlato za tuto částku. Nevěříte? Pak si přečtete náš dnešní finanční tip.

 

Zlato jako výhodná investice?

Slovo ZLATO dnes slyšíme několikrát denně v televizi, v rádiu, čteme o něm v novinách.

Dnes ráno jsem se dočetl, že cena zlata včera (22.8.2011) překročila hranici 1900 $ za trojskou unci a zdá se, že je jen otázkou několika málo dní, kdy pravděpodobně překročí magickou hranici 2000 $ za trojskou unci. Ale cena 3 000 $? Není to trochu moc?

Není. Již dnes lidé v ČR kupují zlato za tuto částku. Nevěříte?

Jedna česká mincovna nabízí investiční zlato za 1 643 Kč za 1 gram. Přepočtem na USD a trojskou unci zjistíme, že trojská unce stojí 3 000 $!

Pro korektnost musím doplnit, že cena větších cihel je výhodnější (1 kg stojí přes 1 mil. Kč, v přepočtu to je 1 981 $ za trojskou unci).

Srovnejme ještě cenu zlata s investicí do akciového indexu S&P 500 (viz 1. graf).

Vysoká hodnota v grafu znamená, že akcie jsou vůči ceně zlata drahé. K tomu dochází tehdy, kdy jsou akcie drahé (např. před prasknutím internetové bubliny v roce 2000) nebo při nízké ceně zlata (do roku 1971, kdy R. Nixon zrušil fixní kurz USD vůči zlatu). Naopak nízké hodnoty vidíme v období vysoké ceny zlata (rok 1980).

Dnešní nízké hodnoty ukazatele říkají, že dnes je výhodnější investovat do akcií než do zlata.

Tmavě červená čára pak vyjadřuje dlouhodobý trend. Stručně řečeno, ceny akcií dlouhodobě rostou rychleji než cena zlata.image001

Srovnejme ještě cenu zlata s investicí do akciového indexu S&P 500 (viz 1. graf).

Vysoká hodnota v grafu znamená, že akcie jsou vůči ceně zlata drahé. K tomu dochází tehdy, kdy jsou akcie drahé (např. před prasknutím internetové bubliny v roce 2000) nebo při nízké ceně zlata (do roku 1971, kdy R. Nixon zrušil fixní kurz USD vůči zlatu). Naopak nízké hodnoty vidíme v období vysoké ceny zlata (rok 1980).

Dnešní nízké hodnoty ukazatele říkají, že dnes je výhodnější investovat do akcií než do zlata.

Tmavě červená čára pak vyjadřuje dlouhodobý trend. Stručně řečeno, ceny akcií dlouhodobě rostou rychleji než cena zlata.

Zlato jako bezpečný přístav v dobách nejistoty?

Bezpečná investice neexistuje. To si mnozí z nás mysleli o kampeličkách, o bankách, o státním příspěvku 25% u stavebního spoření, nebo o státních dluhopisech.

A co zlato?

To přece hodnotu nemůže ztratit. Ano, zlatá cihla bude i za sto let zlatou cihlou, nezrezaví, nezkazí se, bude mít stále stejnou UŽITNOU HODNOTU. Ale HODNOTA se měří cenou. a CENU ZLATA již přes 35 let určuje trh. Poptávka a nabídka, kupující a prodávající. A vysoká poptávka dnes žene cenu zlata do výšin.

Zlato není bezpečná investice. Zlato změnilo svou funkci, není již uchovatelem hodnot, protože jeho cena se mění!

Každá investice se stává více rizikovou, když její cena roste. A je málo riziková, když je její cena nízká. Totéž platí o zlatu.

Podívejte se na 2. graf. Kdy bylo rizikovější koupit zlato? V roce 1980, kdy stálo přes 700 $, nebo v roce 2000, kdy jeho cena byla pod 300 $?

Zlato překonávající historické ceny je velmi rizikovou investicí, protože riziko poklesu ceny je vysoké.

image004

Zlato jako ochrana proti inflaci?

V dobách nejistoty a hrozby vysoké inflace lidé vždy shromažďovali zlato. Protože zlato se inflací neznehodnotí.

Jaká je pravda?

Na 3. grafu vidíme vývoj ceny zlata (vzhledem k 1. lednu 1975) ošetřený o inflaci.

Rok 1980 nominální cena zlata dosahovala tehdejších historických rekordů. Investor, který by koupil zlato 1.1.1975, by v té době vydělával až 250 % reálně (= nad inflaci).

Jak je možné, že v roce 2000 byla cena na úrovni 50 %, když nominálně (podle 2. grafu) bylo zlato dražší než 1.1.1975? Příčinou je právě inflace, která byla během těchto 25 let významně vyšší než nárůst nominální ceny zlata.

A jak je tomu dnes? Cena zlata je teprve v posledních týdnech na reálné úrovni z roku 1980!

Investora, který si v nejistých dobách roku 1980 koupil zlato jako ochranu proti hrozící inflaci, přes 30 let zlato proti inflaci nedokázalo ochránit! Teprve teď, pokud zlato prodá, dostane za svou investici reálně o něco málo více než před 31 lety.

Co myslíte, jak dlouho budou dnešní kupující čekat?

image006

Zlato jako investice, na které nelze prodělat?

Hodnota žádné investice nemůže jen růst. To si mnozí z nás mysleli o cenách nemovitostí, o společnosti Immofinanz a v letech 2005 až 2007 o cenách akcií.

Dnes si to mnozí myslí o zlatu.

Jaká je realita?

V roce 1980 panovala na trhu se zlatem hysterie, která hnala cenu zlata do výšin do té doby nepoznaných a nepředstavitelných (viz 2. graf). Hodně lidí tehdy zlato koupilo jako bezpečnou investici. Trvalo 27 let, než ji mohli s mírným ziskem prodat (a to nepočítám transakční náklady a náklady spojené s úschovou). A trvalo 31 let, než jejich investice do zlata pokryla ztráty způsobené inflací (viz 3. graf).

Dnešní kupující opakují stejnou chybu, jako jejich rodiče před více než 30 lety.

Když se vlak rozjíždí, úspěšní investoři v něm již sedí, nakoupili při nízkých cenách. Dnes zlatý vlak sviští rekordní rychlostí. Naskakovat do něj v této chvíli zavání investiční sebevraždou a ztrátovou investicí na dlouhá léta, možná i desítky let.

Doporučení

  1. obrňte se trpělivostí. Informace o skvělé investici do zlata na nás budou dále útočit ze všech stran. Vytrvejte.
  2. zachovejte klidnou hlavu, hysterie dnešních dnů pomine. Nevíme, jak dlouho ještě bude trvat, nevíme, jakých maximálních hodnot cena zlata dosáhne. Víme ale, že podobných situací (nejen na trhu komodit) bylo v historii mnoho. Měly různé příčiny, podobný průběh a všechny skončily stejně. Krutým vystřízlivěním.
  3. vysvětlujte svým klientům, že dnes je pozdě investovat do zlata. Ukažte jim naše grafy a naše argumenty.
  4. nezůstávejte sami. Budeme rádi, podělíte-li se s námi a svými kolegy o své zkušenosti a dotazy své i dotazy vašich klientů.
  5. vzdělávejte se. Získávejte nové informace a argumenty. Při jednání s klienty budete sebevědomější a úspěšnější.

Do následujících týdnů vám přeji pevné nervy.

Karel Kořený

článek byl zveřejněn v srpnu 2011 na www.kfp.cz.