>> čas čtení: 2 minuty

Jak kdy a jak pro koho. V každém případě můžeme říct, že stavební spoření se v poslední době změnilo a přestalo být tou velmi výhodnou investicí, kterou si pochvalovala celá rodina.

stavebni-sporeni

Co je dnes jinak?

  • státní příspěvek se snížil na 2 000 Kč (z původních 4500 Kč)
  • vybrat peníze je možné až za 6 let místo 5 let
  • odvádí se 15% daň z připsaných úroků
  • úročení vložených peněz je nižší

Stavební spoření a jeho výnosnost

“Čím delší stavební spoření máte, tím je pro vás méně výnosné.”

Zhodnocení stavebního spoření pokleslo z dřívějších 12 % na pouhá 4 % při 6 letém investičním horizontu. Většina českých domácností ale peníze na účtech stavebních spořitelen drží déle, takže je celkové zhodnocení ještě výrazně nižší. Nízké úrokové sazby souvisejí se současnou situací na finančních trzích, a proto se také řada stavebních spořitelen snaží rušit původní staré smlouvy s vyšším úročením – což vede opět k nižšímu zhodnocení. Proto platí: čím delší stavební spoření máte, tím je pro vás méně výnosné.

Padla i zásadní výhoda stavebního spoření – možnost získat levný úvěr, protože hypoteční úvěry se v současnosti dají získat výhodněji. Výjimkou může být jedině půjčení nižší částky peněz a stabilní nastavení jejího splácení včetně toho, že u nižších částek obvykle není nutné zajištění úvěru.

Komu se stavební spoření vyplatí?

  • konzervativním investorům, protože vklady na účtech stavebních spořitelen jsou stejně jako v bankách chráněny z fondu pojištění vkladů
  • pro ostatní investory je vhodné v případě, kdy bude v portfoliu zastupovat poměrnou část konzervativních investic
  • lze jej využít pro půjčení nižší částky peněz např. na rekonstrukci domu nebo bytu

Komu se naopak nevyplatí?

  • příliš se nevyplatí u dětí, protože v případě výběru je nutné požádat o schválení soud
  • není vhodné pro investory, kteří potřebují mít možnost si peníze kdykoliv vybrat
  • nevyplatí se ani pro dlouhodobé investování, protože jeho výnosnost je nižší než při investování do fondů

Jestli se pro stavební spoření rozhodnete, projděte si nejprve aktuální nabídku na trhu – i stavební spořitelny mívají akce jako odpuštění 1% poplatku z cílové částky, nebo bonus vyššího úročení (budete-li tzv. přátelským klientem, tj. budete peníze jenom investovat a nebudete chtít úvěr).

A co dělat, když stavební spoření už máte? Pokud víte, že dokážete zúročit peníze lépe např. ve fondech, má smysl je vybrat. V opačném případě stavební spoření nerušte a ponechte si ho jako finanční rezervu.

Chcete vědět, jak nenaletět finančním institucím, prodejcům “výhodných” investic ani proškoleným pojišťovákům? Zaregistrujte se na workshop Finanční sebeobrana, který se koná 4.2. Hned budete chytřejší!*Zdroj obrázku: http://www.quickenloans.com/blog/saving-for-a-house