>> čas čtení: 3 minuty

81 studentů, 15 škol, rodina Svobodných, Drahotových a Novákových. I tak vypadalo letošní první mistrovství České republiky v simulační hře Finanční svoboda, které podpořila jako výhradní partner Česká spořitelna. Soutěžilo se v kategoriích dvojic a škol, nejlepší manažeři rodinného portfolia byli z Obchodní akademie Kolín.

Celá akce začala na ZŠ Emy Destinnové v Praze-Bubenči už v 9 hodin. Postupně se začalo sjíždět celkem 15 škol z celé republiky, aby se navzájem utkaly ve hře, které simuluje reálný finanční život rodiny po dobu 30 let. Kromě Prahy se účastnil např. Kolín, Česká Lípa, Děčín, Sokolov a hojně i Ostrava.

„Cílem mistrovství bylo především motivovat studenty, aby se zajímali o to, jak zacházet s vlastními penězi. To je v dnešní době základní znalost, kterou postrádá i mnoho dospělých,” uvedl Karel Kořený, hlavní autor hry a zároveň moderátor scénářů mistrovství.

A jak to celé probíhalo?

Každá škola vyslala 1-3 dvojice nejlepších portfolio manažerů, kteří byly rozděleni k celkem 11 herním stolům. Následovaly 3 hry s fixními scénáři stejnými pro všechny, každý podle reálných historických kurzů. Šanci na výhru tak měli všichni stejnou. Všechny rodiny mohly investovat, kupovat nemovitosti nebo se pojistit a všechny utrácely za pejsky a kožíšky.

V závěrečném hodnocení se poté nehodnotil výsledek nejlepší, ale nejhorší ze všech tří her. Kdo hrál stabilně a jeho výsledky tolik nekolísaly, byl velmi úspěšný. Cílem totiž nebylo mít co největší majetek, ale co nejméně hru zkazit i v případě, kdy scénář nebyl jednoduchý.

Hned dvě výhry pro Kolín

Toto se nejlépe povedlo Michalu Čechovi a Tomáši Cibulkovi z Obchodní akademie Kolín, jejichž škola zvítězila i v kategorii škol. V těsném závěsu následoval dívčí tým z Euroškoly a SOŠ z České Lípy a kluci z FZŠ prof. O.Chlupa. (všechny výsledky zde: http://financnimistrovstvi.cz/vysledky/) I těsnost výsledků potvrdila, že školy Finanční svobodu hrají a jejich žáci jsou tak na poli osobních financí velmi zběhlí.

Vítězové dvojic získali od České spořitelny velmi praktický dárek – podílové listy akciového fondu a také vlastní deskovou Finanční svobodu domů. Výherci kategorie škol (OA Kolín, Euroškola a SOŠ z České Lípy a FZŠ prof. O.Chlupa z Prahy) můžou nyní ve výuce hrdě používat atlasy a software Dnešního finančního světa také darované Českou spořitelnou.

 

Doprovodný program po učitele

Aby se učitelé, kteří přijeli s žáky, nenudili, byl pro ně připraven speciální doprovodný program. První blok zahrnoval zkušenosti s výukou finanční gramotnosti na všech úrovních škol – základní, střední i vysoké. Následoval blok Dnešního finančního světa a nakonec blok odborný. V tom přednesli témata „akcie x dluhopisy“ a „Jak na pojištění“ odborní partneři projektu – společnosti KFP a CEFIG.

Cílem doprovodného programu bylo především motivovat učitele ve výuce finanční gramotnosti a také v netradičním přístupu ke vzdělávání.

Finanční svoboda Reality pokřtěna

Zatímco se učitelé vzdělávali, žáci hráli jako první v republice také s prvním rozšířením hry, Finanční svobodou Reality. V rámci mistrovství proběhl i samotný křest této novinky. Kromě Karla Kořeného křtil také Petr Pavlásek ze společnosti KFP a křtili jak jinak, než samotnými miliony. Samozřejmě těmi herními. (rozšíření již v prodeji na www.financnisvoboda.cz)

Společnost Finanční svoboda chystá i další rozšíření hry, např. Finanční svoboda Junior. Rozšíření by měla navazovat vždy s půlročním intervalem.

Mistrovství ČR ve Finanční svobodě OPEN

Jedno by mělo být představeno vždy právě na Mistrovství České republiky pro školy, které by mělo probíhat každý rok. Kromě mistrovství pro školy Finanční svoboda plánuje také mistrovstí pro veřejnost (MČR ve Finanční svobodě OPEN) spojené s doprovodným programem o osobních financích. To by mělo proběhnout již v říjnu tohoto roku.