>> čas čtení: 2 minuty

Řecká krize je v posledních týdnech velmi žhavým tématem. Setkáváme se s obavou co se stane, když Řecko zkrachuje nebo když přestane platit eurem. Odpověď není jednoduchá, ale pár věcí si dovolím napsat.

1. Řekům rozhodně dobře nebude. 

Alespoň z počátku. Holt po každé nezřízené veselici přichází kocovina. A Řekové se dlouhá léta veselili za cizí peníze. Jejich státní rozpočet byl v hlubokém deficitu, protože utráceli více, než na kolik si vydělali. Jak říkal feldkurát Katz Švejkovi: „To se nám to hoduje, když nám lidi pučujou peníze!“ A věřitele před pár lety prostě přestalo bavit Řecku dále půjčovat. Úsporná opatření, která chtě nechtě přijdou, ať Řecko v eurozóně zůstane nebo ne, postihnou nejvíce ty, kteří jsou odkázáni na státní rozpočet. Čili státní zaměstnance a penzisty.

2. Lidí v eurozóně se případný krach Řecka dotkne jen okrajově.

Řecko se totiž na HDP eurozóny podílí pouhými 2 %. Krátkodobě mohou propadnout kapitálové trhy (dluhopisy, akcie, kurz eura), ale to spíš z důvodů psychologických než fundamentálních.

3. Evropské banky to zvládnou.

Dnes už mají dostatek rezerv, aby tuto situaci ustály. Přiznejme si, že před několika lety na tom ale byly hůř.

Euro

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Euro

4. A co Češi a krize eura?

Možná se jen krátkodobě „svezeme“ s poklesem kapitálových trhů eurozóny. Našich investic v globálních akciových fondech se krach Řecka dotkne jen nepatrně. Celosvětový podíl řeckého HDP je pouhých 0,4 %, podobně jako podíl ČR.

Nezapomeňte navíc, co v globálních akciových fondech kupujeme: jsou to velké firmy podnikající po celém světě, jejich schopnost uspokojovat potřeby zákazníků a mít z toho zisky. A zákazníci v celém světě kvůli Řecku své potřeby nezmění. A když ano, pak jen částečně a krátkodobě.

5. Co kdyby náhodou společná měna úplně skončila? 

Nic zvláštního se nestane. Jen se vrátíme o cca 20 let zpět a v našich peněženkách budeme při cestách do zahraničí zase mít místo eur marky, slovenské koruny, šilinky nebo franky. Bylo by to podobné, jako když se rozdělilo Československo a ČR i SR zavedly samostatné měny.

Závěrem si ještě jednou vypůjčím Haškova Švejka a jeho „to chce klid“. Situací, které jsou srovnatelné se současným Řeckem, už historie zažila mnoho. A horších. A nemáte-li ve svém portfoliu řecké dluhopisy, můžete v klidu odjet na dovolenou. Co třeba do Řecka?

Budete-li mít jakékoliv dotazy, napište nám, rádi odpovíme.

Přeji Vám za celý tým Finanční svobody krásné léto.

Karel Kořený

PS: Připravuji každý měsíc praktické finanční tipy do e-mailu, díky kterým vám nic neunikne.