>> čas čtení: 2 minuty

V 90. letech jsem dělával školení pro jednu vzdělávací firmu. S kolegy lektory jsem se často bavil o investicích do akciových fondů. Jeden z nich, bylo mu něco přes 50 let, mi říkal: „Víš, já už jsem na investování do akcií starý, jdu za pár let do důchodu.“ Opravdu byl starý?

Hodně lidí, hlavně mladých, si myslí, že odchodem do důchodu všechno končí, včetně investic. Není tomu tak. I v 65 letech můžeme mít klidně 1/3 výdělečného majetku v akciových fondech.

Jsou to peníze, které v tu chvíli nepotřebujeme a které budeme spotřebovávat později, takže mají stále dost času, aby mohly přinést úrodu – zisky. Ten můj kolega z úvodního odstavce dnes má přes 75 a je stále velmi aktivní. Takže jeho akciové investice mohly ještě 20 let růst.

A co my ostatní, mladší?

Podíl akciových fondů (v %) v našem majetku můžeme vyjádřit jako:

100 – náš věk

Čili pokud máte např. 30 let, můžete mít v akciích 70 % svého výdělečného majetku. Je-li vám 50, investice v akciích by měly tvořit zhruba 1/2 vašeho majetku. A v 70 letech byste měli mít v akciích stále 1/3.

koláž

Ale pozor! Jako každé zjednodušení je toto pravidlo hodně obecné. Nezohledňuje totiž konkrétní situaci rodiny. Přesný podíl akcií vám řekne až komplexní finanční plán.

Pěšky na mrakodrap

Většina lidí má v akciových investicích velmi málo nebo nic. Chovají se jako lidé, kteří chodí po schodech, protože se bojí, že se výtah utrhne. Pár pater se dá pohodlně vyjít, ale čím víc podlaží budova má, tím obtížnější je dojít nahoru. A tak se třeba na vrchol mrakodrapu jen tak nedostanou. Akcie jsou jako výtah, který nám umožňuje dosáhnout i nejvyšších bodů.

Druhou chybou je naopak přeceňování akcií. Máme-li v pozdějším věku nadmíru akciových investic, vystavujeme se riziku, že po dlouhodobějším poklesu je budeme muset vybrat se ztrátou.

Pamatujte si, že oba extrémy jsou škodlivé. Stejně jako je nebezpečné plout lodí blízko obou břehů řeky.

Chcete vědět víc nebo zpracovat komplexní finanční plán? Napište nám na náš Facebook nebo na info@financnisvoboda.cz.

Přeji vám úspěšné akciové investice.

Karel Kořený

>> TIP: Připravuji každý měsíc praktické finanční tipy do e-mailu, díky kterým vám nic neunikne.