>> čas čtení: 5 minut

Každý ví, že peníze na stromě nerostou. Málokdo si ale uvědomuje, že peníze rostou jako strom. I kdybych u nově vysazeného semínka stál každý den s kýblem hnoje, dělal mu živý stín, zaléval ho svěcenou vodou z Vatikánu, na efekt času jsem krátký. Nehledě na to, jak příjemná by taková hnojová aromaterapie byla. S penězi je to stejné. Vlastní bydlení, spoření pro děti nebo spoření na důchod, to všechno jsou cíle, na které se z jedné výplaty jednoduše neušetří.

Zdroj: pixabay.com

Zdroj: pixabay.com

Lidé si mylně myslí, že nejdůležitějším faktorem pro tvorbu úspor je to, kolik peněz měsíčně ukládají. Daleko důležitější je ale čas. Čas, který uspořené peníze dostanou, aby se úročily – aby vydělávaly. Spoření má totiž stejné principy jako zahradnictví. Pokud chci mít na zahradě velký strom, který bude mít výborné plody, bude muset pár let růst. Možná pár desítek let. Ale bude stát za to!

Kdyby lidé ovládali principy spoření, život by byl jednodušší. Jejich majetková situace by byla lepší a ve zprávách by nebyly desítky i stovky případů, kdy rodiny pět let žijí s malými dětmi na životním minimu. Kdy lidé odprodávají své domy za zlomek ceny, protože nedokáží plnit své závazky. Nevídají své rodiny a přátele, protože musí pracovat, aby vydělali dost peněz. Děti trpí, protože se rodiče hádají. Většinou právě kvůli penězům.

Studenti a mladí lidé už z těchto zkušeností vědí, že spoření se nevyhnou. Co ale nevědí je, že mrhají tím nejcennějším, co při tvorbě majetku mají – časem. Často si představují, že nemá cenu spořit nízké částky, protože v budoucnu budou vydělávat mnohem více. Podceňují ale sílu času.

Všeobecná poučka říká, že člověk by si z jakkoliv malého příjmu měl 20 % odkládat na později. Čím později začne člověk spořit, tím více musí odkládat. A ve většině případů, kdy se peníze nespoří, dojde dříve nebo později k zápornému zhodnocení peněz – k půjčce.

NEJSTARŠÍ STROM V ŽIVOTĚ

Stromem, který může nejdéle růst, je spoření na důchod. Všichni ví, že generace, která právě začala pracovat, už se důchodu nejspíš nedožije. A jestli důchod dostane, tak z něj určitě nevyžije. Muž s hrubou mzdou 25.000 Kč, kterému je dnes 25 let, do důchodu půjde podle kalkulačky MPSV v 69 letech a dostane 6.403 Kč.

Zdroj: pixabay.com

Zdroj: pixabay.com

Představa 50letého pracovního života zakončeného takhle hořkou odměnou, to rozhodně není filmový kus, který by ohrozil Twilight v žebříčku návštěvnosti. Stát 50 let pěstoval gigantický keř šťovíku a hodně zhusta ho hnojil. Nebo vypěstoval krásný a silný strom, ale občan si ho může maximálně pohladit po kůře po vzoru Miloše Zemana v předvolebním spotu.

Každý má jiný standard, každý má rád jiné stromy. Nabízím modelové situace, jak by mohl vypadat průběh takového spoření na penzi v různých životních situacích. Velikost a síla stromu na penzi je ale v modelových situacích vždycky stejná. Cílem je do 60 let naspořit takový objem peněz, který zajistí možnost odchodu do penze bez ohledu na stát. Tato situace bude reprezentována rentou 15.000 Kč v dnešních cenách.

JAK TO VYPADÁ V ČÍSLECH

Pěstování stromu budeme sledovat u tří různých pěstitelů. Prvním je student, který semínko zasadil už ve 20 letech, kdy měl první brigádu. Druhým pěstitelem je 35letý muž s mladou rodinou, jež začíná pěstovat, když se manželka z mateřské dovolené vrací zpět do práce. Posledním zahradníkem je pyšný 50letý otec, který děti už vychoval a vpustil do pracovního života a má nyní dost času věnovat se péči o zahrádku.

Zdroj: pixabay.com

Zdroj: pixabay.com

Hnojivo budou všichni používat stejné. V Česku kromě Přemka Podlahy moc úspěšných zahrádkářů není (spíš hodně kozlů-zahradníků), inspiruji se tedy v zahraničí indexem S&P 500.

  • Student, který začal spořit v roce 1973, by chtěl v roce 2013 mít na účtě 4.000.000 Kč (pozn. kvůli nedostatku denominovaných dat přepočítáno na 200.000 dolarů), a z nich potom nadále čerpat 15.000 Kč měsíčně. Na základě historických dat z indexu S&P 500 by musel měsíčně odkládat 73 dolarů, čili zhruba 1.500 Kč.
  • 35letý muž, který začal spořit v roce 1988, by chtěl mít stejnou sumu peněz. Musel by už odkládat 320 dolarů. Tedy 6.400 Kč.
  • 50letý muž začíná odkládat v roce 2003. Aby dosáhl stejné sumy peněz jako oba předchozí, musí měsíčně odkládat 1.375 dolarů, tedy 27.500 Kč.

Ekonomové, finanční poradci, investoři, ale i laikové k tématu spoření diskutují o všem možném. Třeba jak se v daném horizontu vyvíjel kurz dolaru, eura, japonského jenu a kůže svišťů v Jemenu. Jaký vliv měly krize, krachy a prodejnost toho či onoho. Jak by se stejná investice mohla vyvíjet, kdyby byla investována jinam. Dělají stejnou chybu jako mladí lidé, kteří při tvorbě majetku podceňují sílu času. Soustředí se na tyto neklíčové faktory a zapomínají na ten nejdůležitější. Není důležité jak a kde, důležité je spořit a začít co nejdříve.

Lidé, kteří čtou jejich odborné články, si spoření a investování raději rozmyslí a neukládají peníze vůbec, nebo v menší míře. Pointa, kterou jsem chtěl ukázat laikům i ekonomům, je tato – ať už se člověk rozhodne spořit kamkoliv, důležitý je fakt, že rozhodnutí učinil a jeho spojencem je čas, jak ukazuje tento graf:

graf

 

 

 

 

 

 

 

 

Ondřej Podlešák, Cefig

Celý článek byl publikován na webu www.cefig.cz. Společnost Cefig se zaměřuje na prohlubování finanční gramotnosti a na jejich webu se, kromě jiného, můžete dozvědět plno užitečných rad a tipů z oblasti financí.