>> čas čtení: 2 minuty

Taťka mi před pár dny povídá: „Napiš článek pro všechny ty nerozhodné, ty, co nemají čas svoje peníze řešit. Ať z něj pochopí, o co přicházejí.“

Takže tady je.

sporimeV sobotu jsem se jako prezentující účastnila prezentace podnikatelských projektů a připravovala jsem si pětiminutovou řeč o tom, proč vlastně hrou vzděláváme ve finanční gramotnosti.

Na obě otázky – proč nečekat s řešením svých financí i proč s firmou děláme workshopy, hru i poradenství naprosto výstižně odpovídá studie dvou amerických socioložek z roku 2006.

Studie srovnává tři typy lidí: „neplánovače“, lidi, kteří pro své finance nemají žádný plán a ani neví, kolik by měli mít na důchod naspořeno. Druzí, „plánovači“ začátečníci už ví, jakou částku by měli na důchod mít, ale neví, jak se k ní dostat. Produktům nerozumí, s penězi dělají jednou to, podruhé ono – co jim zrovna doporučí kamarád nebo sousedka.

Co když ale víte, co dělat se svými úsporami a skutečně to uděláte? Máte plán a držíte se ho? Pak jste úspěšný „plánovač“ a na svůj důchod máte třikrát tolik, než neplánovači. Viz tato tabulka:

uspory

 * ZDROJ: Lusardi, Mitchell: Financial Literacy and Planning, Implications for Retirement Wellbeing 2006

Můžete mít více. Rozdíl je jen v tom, co se svými penězi děláte. Jestli pro ně máte plán, kterého se držíte, nebo ne. A také jak brzo začnete. Čas totiž dělá Váš cíl dosažitelnějším.

Úspěšný začátek roku 2016 s jasným plánem!

Jaroslava Kořená

P.S.: Pro první tři finanční plány roku 2016 máme opět bonus v podobě 500 Kč na Váš investiční účet.