>> čas čtení: 2 minuty

Myslíte si, že dosáhnout finanční nezávislosti je hodně složité? Přinášíme vám 6 jednoduchých zásad jak dlouhodobě investovat.

  • Kamaráde, proč ses vlastně nikdy nenaučil plavat?
  • Ále, na to už je pozdě, jsem už na to starý.
  • Ale na to není nikdy pozdě!
  • Fakt? Tak to mám ještě dost času…

Taky máte podobné kamarády? Nebo i Vy sami si myslíte, že už jste staří na to, abyste začali investovat? Nebojte se a pojďte se s námi učit plavat.

  1. Začněte co nejdříve

Myslíte si, že už je pozdě, abyste začali investovat? Kdybyste věděli to, co víte dnes, tak před 5 až 20 lety, tak by to mělo smysl, ale teď? Prosím, nečekejte. Nikdy nebudete mít více času, než máte dnes. Nečekejte, až Vám zvýší plat, až přijdou prémie a bonusy. Začněte už dnes. Začněte tím, že se rozhodnete investovat, že si naplánujete, kolik peněz můžete začít investovat a do jakých produktů. A už zítra začněte svůj plán realizovat!

  1. Investujte co nejdéle

Finanční nezávislost není cíl, který je pro většinu z nás dosažitelný snadno a v krátké době. Stanovte si proto dostatečně dlouhý investiční horizont – čím delší, tím snadněji a bezpečněji finanční nezávislosti dosáhnete.

  1. Začněte s co nejvyšší částkou

Koruna, kterou začnete, má velké štěstí. Bude mít nejvíce času, aby se zhodnotila. Nejvíce času ze všech korun, které kdy v budoucnosti investujete. Skončilo Vám stavební spoření, v zaměstnání jste dostali prémie. Co uděláte? Jakou část opět investujete a jakou část utratíte? Odložte co nejvyšší částku.

  1. Investujte s co nejvyšším výnosem

Volba investičního produktu je pro dosažení finanční nezávislosti klíčová. Máte peníze na termínovaném vkladu? Pak penzijní připojištění je pro Vás krokem vpřed. Spoříte pravidelně do fondů peněžního trhu? Pak dluhopisové fondy Vám pomohou dosáhnout finanční nezávislosti rychleji a snadněji. Ale nejvyššího výnosu dosahují v dlouhodobém horizontu akciové fondy. Nebojte se proto investovat do rizikových akciových fondů – investujete přece dlouhodobě.

  1. Investujte pravidelně

Investování do výnosných, ale rizikových akciových fondů efektivně snížíte pravidelným investováním. Zadejte své bance trvalý příkaz, kterým budete pravidelně měsíčně investovat do akciových fondů. A nepřestávejte, i když akciové trhy budou klesat!!! Pokles trhů neznamená ohrožení Vašich investic. Naopak, vnímejte pokles akciových trhů jako příležitost k nákupu za výhodnou cenu!

  1. Diverzifikujte

Naše babičky věděly, že dávat všechna vajíčko do jednoho košíku je nerozumné. Nehledejte proto nejvýnosnější fond, hledejte více fondů s velmi dobrou výnosností. Hledejte fondy s různým investičním zaměřením, s různou investiční strategií.

Přeji Vám hodně úspěchů při Vaší cestě k finanční nezávislosti.

Karel Kořený

Původní článek byl zveřejněn na www.kfp.cz.