FAQ

Bohužel ne, vysoké marže by FINANČNÍ SVOBODU neúnosně prodražily. Proto je základním způsobem prodeje náš e-shop. Výjimkou jsou 2 obchody, u kterých tuto formu distribuce testujeme: YOGI v Ostravě a Cinkili v Litvínově.

Hru si také můžete vyzvednout osobně po předchozí domluvě v Ostravě – Porubě na adrese B. Nikodema 4477/11.

Výrobní cena hry je ve srovnání s běžnými deskovými hrami vyšší, v krabici je kromě velké pevné hrací desky více než 1000 kvalitně vyrobených kartiček produktů, kurzů, událostí a kartiček rodin. Naší filosofií je, že Finanční svoboda není výdajem, ale investicí, která Vám může přinést za cenu jedné nádrže benzínu desítky až statisíce korun. Pokud hru budete hrát s Vašimi dětmi, naučíte je zábavnou formou kompletním základům finanční gramotnosti.

Od roku 2017 máme poštovné pro všechny naše produkty zdarma 🙂 Vstupenky na workshopy doručujeme online, deskovou Finanční svobodu a její rozšíření pak pomocí PPL, kteří se s Vámi telefonicky spojí a domluví s Vámi čas předání.

Dodání hry na vaši adresu garantujeme do 5 pracovních dní, takže pokud si ji například objednáte v pondělí, měli byste ji mít na vaší adrese nejpozději do příštího pondělka.

Rozšíření hry si samozřejmě zakoupit můžete (třeba jako dárek), ale bez základní verze hry jej není možné hrát – jedná se o další sady karet, které se při hře připojí ke stávajícím.

Hru může hrát opravdu až 8 hráčů, protože se ale hra ve větším počtu hráčů značně prodlužuje, je lepší v takovém případě hrát ve dvoučlenných týmech. Těch může být maximálně 4, proto 4 figurky. Pokud byste si ale chtěli zahrát ve větším počtu týmů, samozřejmě můžete – stačí si vzít další figurky třeba z Člověče, nezlob se!

Zahrajte si první hru s tímto videem, na kterém se naučíte základní herní principy nebo si přijďte zahrát s námi na jeden z Workshopů, který pořádáme každý měsíc v Praze, Brně a Ostravě. Dále je vám plně k dispozici náš herní poradce.

 

Po prvním rozšíření hry Finanční svoboda Reality chystáme další, zaměřené na pojištění.

V současnosti existuje Finanční svoboda v českém jazyce s českými korunami simulující český trh a její americká sestřička Ne$t Egg v dolarech simulující trh americký. V budoucnu podle zájmu nevylučujeme verzi eurovou ve slovenském jazyce nebo novější verzi v angličtině.

Ano, finanční principy a zásady, jak se lépe starat o své vlastní peníze, které se hráč v průběhu hraní naučí, jsou aplikovatelné při práci s vlastními penězi, ať už v České republice nebo na Slovensku. Mezi českým a slovenským trhem není příliš velký rozdíl, snad až na penzijní připojištění. V naší hře je možné využít penzijního připojištění v takové formě, v jaké je na Slovensku v podobě třetího pilíře. Zjednodušení, která jsme pro zvýšení hratelnosti ve hře udělali, stírají malé rozdíly mezi českým a slovenských trhem. Ve hře si tedy osvojíte základní a nejdůležitější principy, jak se lépe starat o své vlastní peníze.

Jsme velmi rádi, když firmy dbají na vzdělání svých zaměstnanců na poli finanční gramotnosti! Množstevní slevy jsou možné podle počtu objednaných kusů, také firmám nabízíme hru s logem firmy na krabici a kartičkách – takto s námi již spolupracují mnohé české finanční instituce. Pro možnosti na míru ušité vaší firmě napište Jarce Kořené na jarka@financnisvoboda.cz.

Hra je reálnou simulací, proto i kurzy jsme nastavili tak, aby korespondovaly s reálným chováním trhů – použili jsme data za posledních cca 120 let. Akcie totiž rostou i v životě průměrným tempem 8-12%. Ve hře se kurzy mění co tři roky, stejná pravděpodobnost, že akcie za tři roky poklesnou, je ve hře i v životě, jen zde vidíme výkon akciových fondů skokově, ne postupně. Reálně akcie zhruba ve 2/3 let rostou, 1/3 let klesají, za 3 roky tak mnohokrát vyrostou a mnohokrát klesnou – my však vidíme až tříletý výsledek.

Pro tento případ jsou ve hře zelené a oranžové kartičky s názvem ÚPRAVA CASHFLOW.

Když se dostanete na konec dráhy cash flow na pravé straně (v plusovém cashflow), vezměte si zelenou kartičku ÚPRAVA CASHFLOW, na které je na posledním řádku 450 000 Kr (tříleté cash flow = 12500 Kr měsíční cash flow). Figurku přesuňte na dráze CF na nulu a posuňte ji o zbývající počet polí. Stejným způsobem postupujte u záporného přetečení cashflow. (na levé straně hrací U rampy)

Příklad: figurka stojí na poli 12 000 Kr. Splatil jste 1 hypotéku na 30 let a máte se posunout o 8 polí dopředu (tzn. o 2 000 Kr měsíčně, nové CF bude 12 000 + 2 000 = 14 000 Kr)

1) Figurku posunete o 2 pole, vezmete si kartičku ÚPRAVA CASH FLOW s 12 500 Kr a figurkou se posunete o zbývajících 6 polí od nuly, tzn. skončíte na políčku 1500.

2) Nové měsíční CF je teď 12500 (zelená kartička) + 1500 (figurka) = 14 000 Kr. V každém kole ve fázi PENÍZE si tak vezmete 504 000 Kr (450 000 díky zelené kartičce a 54 000 díky figurce).

Můžete buď hru ukončit nebo jako v reálném životě vyhlásit osobní bankrot. Ten nasimulujete následovně:

1) hráč musí napsat vlastnoručně na papír “vyhlašuji osobní bankrot” a podepsat se (simulace žádosti soudu)

2) hráč musí prodat veškerý majetek (s výjimkou vlastního bytu/domu) a z prodeje uhradit část dluhů

3) v realitě schválením osobního bankrotu přestává člověk platit úroky z úvěrů – ve hře můžeme simulovat tak, že se hráč posune figurkou dopředu o dvě políčka za každý spotřebitelský úvěr, který má – tím se dostává do plusu a bankrotující rodina má kladné cashflow

4) v reálném životě jdou všechny příjmy nad životní minimum na splátku úvěrů (jistiny dluhů) – veškerou hotovost, kterou hráč dostane ve fázi “peníze” musí použít na postupné splácení spotřebitelských úvěrů a za splacené kartičky spotřebitelských úvěrů se již neposunuje dopředu, investovat a svobodně nakládat s penězi může až po splacení všech spotřebitelských úvěrů

5) na rozdíl od reality, kdy osobní bankrot může trvat max. 5 let, ve Finanční svobodě splácí hráči úvěry až do jejich splacení (i déle než 5 let) – z výukových důvodů. (Aby hráči neměli pocit, že stačí platit jen část dluhů – v realitě toto posuzuje soud na základě kompletních informací o klientovi, někdy hráč splácí 100%, někdy jen menší část – toto bohužel nasimulovat nemůžeme.)