>> čas čtení: 2 minuty

Již léta s manželkou přednášíme důchodcům na Univerzitě třetího věku o investicích. Snažíme se je inspirovat k dlouhodobým investicím do akciových fondů. Jak, to se dozvíte v dnešním článku.

V roce 1990 se nám narodila dcera. Má babička mi tehdy dala 500 korun s tím, ať tyto peníze uložím na vkladní knížku a dám je její pravnučce, až bude dospělá. A každý rok při oslavě narozenin neopomněla přidat další pětistovku. Po narození syna samozřejmě začala přispívat každý rok i jemu. Založila tak dobrou tradici. Brzy se tím inspirovala druhá prababička, i naši rodiče jim pravidelně přidávají podle svých možností.

Vkladní knížka nebo akciové fondy?

Uvědomil jsem si, že ne všechny rady babiček jsou správné. Kdybych peníze dával na vkladní knížku, inflace by je znehodnocovala. A až dospějí, neměly by zdaleka takovou hodnotu, jakou ta pětistovka tehdy měla pro mou babičku, jakou část svého nízkého důchodu pravnučce vlastně věnovala. Jakmile se u nás objevily akciové fondy, začal jsem do nich peníze dětí ukládat.

Co učíme důchodce (ale i rodiče dětí)

Chcete-li svá vnoučata něco užitečného naučit, nedávejte jim peníze do ruky. Založte jim akciový podílový fond (na jejich jméno nebo na jméno jejich rodičů), a podle svých možností investujte. Stačí 500 nebo 1000 korun jednou nebo 2x ročně. To není důležité.

Podstatné je, že jim ukážete:

  1. Není vhodné všechny peníze utratit, je dobré myslet na budoucnost.
  2. Mohou sledovat, jak hodnota jejich investice klesá i roste.
  3. Uvědomí si, že kolísání kurzů je přirozené a že není nutné se při dlouhodobém investování akcií obávat.
  4. Pomůžete zvýšit jejich finanční gramotnost.
  5. A v dospělosti dostanou slušný obnos.

 

P.S.: našim dětem jsme samozřejmě tyto peníze babiček ještě nedali. Dostanou je, až nás přesvědčí, že se o ně dokážou dobře postarat, že je neutratí za hlouposti.

Karel Kořený

článek byl zveřejněn v srpnu 2013 na www.kfp.cz