Jak investovat do akciových fondů krok za krokem

Jak investovat do akciových fondů krok za krokem

<< čas čtení: 4 minuty >>

Nyní se s vámi podělíme o konkrétní akciově-investiční kroky, které vám pomohou nabrat správný směr k finanční nezávislosti.

1. Uvědomte si, co chcete (proč chcete investovat)

Sestavte si nebo si nechte sestavit finanční plán, strategii a investiční cíle.

2. Získejte informace

Nejlepší způsob, jak rozpoznat dobrou investiční nabídku od špatné, je mít dostatek informací. Čtěte články, přijďte na naše workshopy, navštěvujte další nezávislé kurzy… Musíte si být jistí, že víte, proč chcete do akciových fondů investovat a jakým způsobem to zapadá do vaší celoživotní finanční strategie.

3. Vyberte si akciový fond

Lidé se náš často ptají: „A který fond si mám vybrat? Který je nejlepší?“ Odpovídáme jim, že nejdůležitější je, aby měl správná kritéria.

Zde je jednoduchý checkbox vlastností, které by měl fond splňovat:

  • Je globální.
  • Investuje do celé ekonomiky, nejen do jednoho odvětví (energetika, bankovnictví atd.).
  • Spravuje ho velká investiční společnost (celkem má ve správě min. 50 mld €).
  • Investiční společnost má historii (min. 20, raději 30 a více let).
  • Je velký – je to jedna z „vlajkových lodí“ (> 500 mil. €).
  • Jeho rating je minimálně 3*.

Informace, které potřebujete, se dočtete v dokumentu nazvaném Klíčové informace pro investory, v prospektu fondu nebo v měsíční zprávě fondu.

Toto a více najdete na webu Franklin Templeton Investments (po zadání souhlasu).

4. Vyberte si investičního zprostředkovatele

Jako fyzická osoba nemůžete investovat do fondů přímo, potřebujete prostředníka. Nejčastěji to bývá finanční poradce nebo banka.

5. Vyplňte potřebné dokumenty

U většiny investičních zprostředkovatelů budete vyplňovat tři dokumenty – smlouvu s příkazem k investici a dva investiční dotazníky.

Dotazníky, které s vámi vyplní poradce, zjišťují, jaký typ investičního produktu vám nabídnout. Jistí se tím, že si nepořídíte pro vás nevhodný produkt. Výsledek dotazníků je závazný pouze pro poradce, pro vás má jen informativní charakter. Pokud vám doporučí konzervativnější investici, může to být i tím, že uvedete, že nemáte na poli investic zkušenosti nebo že nemáte ekonomické vzdělání. Nenechte se odradit.

V samotném příkazu k investici vyplníte údaje o vás, kolik a jak často chcete investovat. V dokumentu si dejte pozor na tzv. „předplacené poplatky“ – ve formuláři je často nutné uvést v poznámce, že je nechcete, protože jinak je budete platit automaticky. V praxi to znamená, že z prvních vkladů třeba rok vůbec neinvestujete, jen platíte poplatky, které dostává váš poradce nebo banka. Díky předplaceným poplatkům tak zprostředkovatel nemá motivaci se o vás dále starat (vždyť už dostali zaplaceno třeba i na 40 let dopředu).

6. Začněte posílat 10-30 % svého příjmu

O tom, kolik procent svého portfolia byste měli mít v akciových fondech, psal Karel v článku o rozložení osobního portfolia v průběhu let. Kolik do investic pravidelně posílat, vám ukáže také finanční plán, který vychází z vašich životních cílů, příjmů a výdajů.

7. „Zapomeňte“

Nedívejte se na kurzy každý týden ani každý měsíc, stačí vám roční revize vašich investic. Do akcií investujete pro splnění vašich dlouhodobých cílů (min. 5–7 let, raději 10; čím déle, tím lépe). Zabývat se měsíčními výkyvy je pro vás tedy ztrátou času.

Pokud máte zkušeného finanční poradce, celým procesem vás provede a jeho dovednosti vám velmi pomůžou. Zvládnete to i sami, ale jak uvádí finanční poradce z USA, Carl Richards: „Finanční poradce je zdí mezi vámi a chybami, které můžete udělat.“ 

Titulní zdroj fotografie: Canva

Získejte přístup k článkům dříve

Odebírejte newsletter Finanční akademie a nechte si posílat články do svého emailu s přednostním přístupem.